عنوان مقاله:

بررسی عوامل بروز سندرم مدفوع سفید در میگو و روش های پیشگیری از بروز آن

چکیده مقاله:

سندرم مدفوع سفید  عامل خسارات اقتصادی بالا در مزارع پرورش میگو می باشد.
از نشانه های این بیماری در مزارع پرورش میگو می توان به رشته های شناور سفید تا متمایل به زرد رنگ مدفوع که گاهی باهم تجمع یافته یا در سینی های غذا یافت می شوند، اشاره کرد.
لوله گوارش میانی و محل تقاطع آن با هپاتوپانکراس ملتهب و مملو از محتویات سفید تا زرد-طلائی رنگ می باشند. در معاینات بالینی، محتویات روده و رشته های مدفوع حاوی اجسام انگلی گرگارین های تجمع یافته در سطح می باشند.
کیفیت پایین آب، استفاده از تخم های نا سالم، بار میکروبی بالای ویبریوها، تراکم بالای میگوها، عمق کم آب، شکوفایی بالای پلانکتونی و مدیریت ضعیف تغذیه به عنوان عوامل مهم بروز این بیماری در میگو یاد شده اند.
این عارضه می تواند در نتیجه ی ابتلای میگوها به عوارضی همچون بیماری حاد نکروز هپاتو پانکراس با عامل ویبریو پاراهمولیتیکوس، آلودگی با میکروسپوریدینهای هپاتوپانکراسی (انتروسایتوزون هپاتوپنایی) همراه با رشد و تکثیر  سایر ویبریو ها ظهور یابد.
به طور کلی، باکتری های ویبریو نقش اولیه در بروز عارضه ی سندرم مدفوع سفید در مزارع پرورش میگو بوده و باکتری های باسیلوس به عنوان پروبیوتیک نقش مهمی در کنترل آن ها ایفا می کنند.
در این مقاله روش های مدیریت عارضه ی سندرم مدفوع سفید و چگونگی پیشگیری از آن و نیز مبارزه با این بیماری در مزارع پرورش میگو شرح داده شده است

کلید واژه ها:

اطلاعات مقاله:

گرداورندگان

مهکامه لشکری زاده

واحد تحقیق و توسعه

Research & Development

فایل ها

دانلود PDF
سایز فایل؛ 638 کیلوبایت

سابقه مقاله

تاریخ ایجاد: 22 مهرماه  ۱۳۹۹

شماره : 17102

اشتراک گذاری

آمار

بازدیدهای کل : 804810
بازدیدهای هفته: 7538

تمامی حقوق این سایت برای شرکت فرادانه (تولید کننده تخصصی خوراک آبزیان ) محفوظ است.