مهندس امین مالکی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس

صادرکننده برتر استان چهارمحال و بختیاری گفت: بیشتر نخبگان استان را ترک کرده‌ و به اصفهان و تهران مهاجرت کرد‌ه‌اند و خیلی از سرمایه‌داران سرمایه‌های خود را به بیرون از استان می‌برند و در استان خودمان کمتر سرمایه‌گذاری می‌کنند.

امین مالکی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد با بیان اینکه در چند سال گذشته رکود، تورم و نبود ثبات در وضعیت اقتصادی سبب شده است تا مقام معظم رهبری همه‌ ساله نام‌هایی با مضمون اقتصادی برای سال برگزینند، گفت: شعار حمایت از کالای ایرانی برای اجرا نیازمند اقدامات زیربنایی در اقتصاد کشور است.

وی با اشاره به نقش فرهنگ‌سازی در خرید کالای ایرانی افزود: باید زیرساخت‌های اقتصاد کشور و تولید داخلی را تقویت کنیم و با فرهنگ‌سازی، مردم را به خرید کالای ایرانی ترغیب و تشویق کنیم.

صادرکننده برتر استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در تقویت تولید داخلی علاوه بر حاکمیت، تولیدکننده نیز نقش بسزایی دارد، ادامه داد: تولیدکنندگان هم باید خودشان را به‌روز کنند و سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای به‌روز داشته باشند و بتوانند محصولی با کیفیت بالا در اختیار جامعه هدف قرار دهند.

* ایجاد یک ثبات اقتصادی، وظیفه اصلی دولت / تا ثبات نباشد امکان برنامه‌ریزی برای تولیدکننده وجود ندارد

مالکی ادامه داد: وظیفه اصلی دولت ایجاد یک ثبات اقتصادی است تا تولیدکننده بتواند روی پای خود بایستد و محصول را تولید و به بازار عرضه کند، متأسفانه با وضعیت اقتصادی امروز هیچ تولیدکننده‌ای رغبت و توان تولید را ندارد و نمی‌تواند به فکر ارتقای کالا و بازاریابی برای محصولات خود باشد.

وی مطرح کرد: دولت باید یک ثبات اقتصادی را فراهم کند که سرمایه‌گذار و تولیدکننده در کنار این ثبات اقتصادی بتواند برای آینده برنامه‌ریزی کنند، اما امروز یک سرمایه‌گذار با این وضعیت نابسامان چگونه می‌تواند سرمایه‌گذاری و هدف‌گذاری کند.

صادرکننده برتر استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه یک تولیدکننده اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت دارد، تشریح کرد: هدف کوتاه‌مدت این است که یک تولید مطلوب و با کیفیت را روانه بازار کند و همزمان بتواند در بازار رشد داشته باشد، اما امروز در بازار اقتصادی هیچ تولیدکننده‌ و سرمایه‌گذاری نمی‌تواند برای آینده خود پیش‌بینی و هدف‌گذاری کند.

* تا زمانی که دست بخش دولتی در جیب بانک‌هاست کاری از پیش نمی‌رود

مدیرعامل شرکت بسته‌بندی فرآورده‌های پروتئینی پازن تاراز با تشریح وضعیت تولید و صنعت در استان چهارمحال و بختیاری گفت: دیگر بخش دولتی هیچ کاری نمی‌تواند برای تولیدکننده انجام دهد، چراکه دستشان خالی است و بودجه‌های لازم را برای کمک ندارند و نمی‌توانند سرمایه در گردش در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند چون دستشان در جیب بانک‌هاست.

این صادرکننده برتر استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه امروزه بانک‌ها به راحتی وام و سرمایه در گردش در اختیار تولیدکنندگان قرار نمی‌دهند، تبیین کرد: استانداری، بخش صنعت، معدن و تجارت استان ما تلاش خود را کرده‌اند، اما مشکل اصلی آنجاست که تا امروز حریف بانک‌ها نشده‌ و نتوانسته‌اند رؤسای آن‌ها را قانع کنند که سرمایه لازم را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند.

مالکی با بیان اینکه معتقدم در این بازار کسی باید تولیدکننده باشد که سرمایه شخصی داشته و دستش در جیب خودش باشد و در گام نخست بدون اتکا به وام و یا هر دستگاه دولتی شروع به تولید کند، افزود: در گام دوم تولیدی را انتخاب کند که آینده خوبی در بازار داشته باشد و به‌روز تولید کند و تولید مطلوب و با کیفیت و قابل رقابت با کشورهای خارجی داشته باشد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر صنایع خوبی داریم همین صنعت خوراک آبزیان، صنعت شیرینی و شکلات در کشور ما از نظر کیفی و تنوع با تولیدات جهان قابل رقابت است.

*سرمایه شخصی و طرح توجیهی منطقی، ضامن تولید موفق است

این فعال اقتصادی، داشتن سرمایه شخصی و طرح توجیهی منطقی را ضامن تولید موفق عنوان کرد و متذکر شد: اگر طرح توجیهی وجود نداشته باشد و تولیدکننده بدون هیچ‌گونه شناختی وارد کار تولید شده باشد در آینده‌ای نزدیک شکست می‌خورد.

مالکی با بیان اینکه یکی از دلایل شکست صنایع وضعیت اقتصادی بازار است، اما این اصلی‌ترین دلیل نیست، اظهار کرد: علاوه بر وضعیت اقتصادی، عدم مدیریت صحیح برخی از کارگاه‌های اقتصادی، نبود سرمایه در گردش، عدم شناخت بازار، نداشتن ایده‌های جدید از جمله دلایل دیگری است که یک تولیدکننده را زمین‌گیر می‌کند.

وی با بیان اینکه برخی از تولیدکنندگان می‌خواهند با تولید ۴۰ سال پیش در بازار رقابت کنند و زمانی که شکست می‌خورند همه چیز را تقصیر وضعیت اقتصادی و یا نظام سیاسی می‌دانند، افزود: ما گردش سرمایه بزرگی در کشور داریم و خیلی‌ها هم در این اقتصاد موفق هستند مثل برخی از صنایع غذایی که درآمد بالایی دارند چون خودشان را از ابتدا با تکنولوژی روز و بازار وفق داده‌اند.

*وجود صنایع از رده خارج شده در چهارمحال و بختیاری

صادرکننده برتر استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه تعدادی از صنایع امروز در چهارمحال و بختیاری دیگر قدیمی شده است‌ و متناسب با نیاز بازار نیست، افزود: کارخانه‌های لوازم خانگی با محصولات قدیمی‌شان و همچنین صنایع غذایی با طرح، ایده و بسته‌بندی‌های تاریخ‌گذشته دیگر توان رقابت در بازار را ندارند.

مالکی با بیان اینکه اگر درب اقتصاد کشور هم بسته شود افراد توانمند می‌توانند با اتکا به سرمایه شخصی وارد بازار شوند و با تولیدکنندگان دیگر رقابت کنند، اضافه کرد: مگر آن سوی مرز چه کار خاصی انجام می‌دهند خیلی از کشورهای بزرگ دنیا این‌ها را تجربه کردند مرزهایشان را بستند تا به خودکفایی رسیدند و پیشرفت کردند، اما ما فکر و هدفمان فقط آن طرف مرزهاست.

مدیرعامل شرکت بسته‌بندی فرآورده‌های پروتئینی پازن تاراز گفت: دولت عرصه را برای اقتصاددانان بزرگ، باتوان، بافکر و باتجربه نبندد و از فکر و ایده‌های‌شان استفاده کند.

وی، پرهیز از شعار دادن و داشتن روحیه انقلابی و جهادی را لازمه پیشرفت و توسعه کشور و استان دانست و افزود: در حال حاضر سرمایه‌گذاری در کشور و به خصوص در چهارمحال و بختیاری دچار رکود شده و این موضوع هم به زمان حال اختصاص ندارد و از خیلی قبل آغاز شده است.

* قبل از تحریم‌ها هم چهارمحال و بختیاری سهمی در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ دولتی نداشت

مالکی با بیان اینکه آن زمان هم که تحریم چندانی نبود و دست دولت در پرداخت تسهیلات بانکی باز و و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ دولتی در همه جای کشور انجام می‌شد، چهارمحال و بختیاری سهمی از این پول‌ها نداشت، تصریح کرد: نبود اتحاد بین گروه‌های سیاسی و جناحی، نداشتن همدلی و همراهی در بین مسؤولان و نخبگان از جمله مواردی است که باعث عدم جذب سرمایه‌گذار در این استان شده است.

وی ابراز تأسف کرد: در استان‌های مختلف صحبت از اشتغال‌های چندهزار نفره و سرمایه‌گذاری‌های هنگفت است، اما در استان ما به کارگاه‌های کوچک با نیروی کار ۲ تا ۴ نفر اکتفا می‌کنیم و در نهایت هم کمک چندانی به رونق اشتغال کشور نکرده‌ایم.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه آمارهایی که از گذشته در کشور و یا در استان درباره اشتغال اعلام می‌شود اشتباه و دروغ محض است، افزود: مرکز آمار کشور می‌گوید که ملاک آمارها، اشتغال یک ساعت در هفته است و این را یک اشل جهانی می‌داند.

مالکی ادامه داد: آیا درآمد کار یک ساعت در هفته هم جهانی است که ملاک اشتغال جهانی باشد و اینکه براساس یک ساعت در هفته سنجیده می‌شود.

* برخی از آمارها دروغ محض است/ مسؤولان سرشان را از زیر برف بیرون بیاورند

وی با بیان اینکه متأسفانه این آمارها مسؤولان استان ما را فریب داده است، اظهار کرد:  مسؤولان دستگاه‌های اجرایی دچار روزمرگی شده‌اند و باید سرشان را از زیر برف بیرون بیاورند.

صادرکننده برتر استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری یک استان کوچک و در بن‌بست است، ادامه داد: ما خودمان را درگیر مسائل سیاسی درونی کرده‌ایم و دیگران از اختلافات ما بهره می‌برند و در غفلت مسؤولان بهره‌برداری خود را از منابع  و سرمایه‌های کشور می‌کنند.

*چهارمحال و بختیاری قربانی درگیری‌های سیاسی درونی/ حتی کسانی که دستشان می‌رسید برای استان کاری نکردند

وی با بیان اینکه متأسفانه مسؤولان و افراد سیاسی که در استان ما رشد کرده‌ و به دستگاه‌های دولتی و وزارت‌خانه‌ها راه یافتند کاری برای استان نکردند و این درد بزرگی است، خاطرنشان کرد: ما در سال‌های دهه هشتاد بیشترین مدیران اجرایی را در نهاد ریاست‌جمهوری و وزارت‌خانه‌ها داشتیم، اما این امتیاز بزرگ هیچ فایده‌ای برای چهارمحال و بختیاری نداشت، این دوران یک دوران طلایی برای استان بود، اما به دلیل محافظه‌کاری این افراد از بین رفت.

مالکی در ادامه اظهار داشت: هم‌اکنون بیشتر نخبگان استان را ترک کرده‌ و به اصفهان و تهران مهاجرت کرد‌ه‌اند و خیلی از سرمایه‌داران سرمایه‌های خود را به بیرون از استان می‌برند و در استان خودمان کمتر سرمایه‌گذاری می‌کنند.

مدیرعامل شرکت بسته‌بندی فرآورده‌های پروتئینی پازن تاراز با بیان اینکه متأسفانه در دولت‌های گذشته و فعلی مدیران قوی، جهادی، باانگیزه و انقلابی وارد میدان نشدند و عرصه بر روی نخبگان بسته است، افزود: باید قبول کنیم که دولت فعلی، دولت ضعیفی است.

* علت تعطیلی صنایع مهم‌تر از احیای آنهاست

وی با تأکید بر اینکه اتحاد در درون گروه‌های سیاسی کشور و با شدت بیشتری در چهارمحال و بختیاری وجود ندارد، اضافه کرد: عرصه برای اظهارنظر جوانان بسته است، مطالبه‌گری نداریم آتش به اختیار بودن اگر در کشور ضعیف است در استان ما اصلا وجود ندارد.

مالکی با اشاره به اینکه در چهارمحال و بختیاری همه چیز ظاهری است و صدای یک یا ۱۰  نفر هم به جایی نمی‌رسد، تأکید کرد: در ستادهای اقتصاد مقاومتی استان برای احیای واحدهای صنعتی تعطیل شده تسهیلات در نظر می‌گیرند، اما هیچ‌گاه علت تعطیلی ارزیابی نمی‌شود.